Utrzymaj formę

obrazek_news

Czas jesienny nie sprzyja utrzymaniu dobrej formy, zniechęca wyjątkowo kiepska pogoda, częste opady deszczu, stale zachmurzone niebo, niska temperatura, wiatr, pierwsze opady śniegu. Lecz aby nie utracić formy należy się zmobilizować i ćwiczyć mimo jesiennej słoty. Każdy ma swoje sposob na przebrnięcie przez ten jakże trudny okres. Do wyjścia z domu zachęca choćby odrobina promieni słońca, które ładują nasze akumulatory.

Przede wszystkim przed wyjściem należy odpowiednio  zaopatrzyć się w termoaktywną odzież, buty biegowe. Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się „na cebulkę”, by nie tracić ciepła jak również nie przegrzewać się zbytnio. Tuż przed samym wyjściem z domu proponujemy wstępna rozgrzewkę przeprowadzić własnie w domu, jeszcze przed wyjściem na trening, to aby organizm nie doznał szoku wychodząc z domu. Po takim rozgrzaniu ze spokojem można wyjść i dokonać już właściwej rozgrzewki przed biegiem.

(foto: pl.fischer-ski.com)

Aby nie stracić formy jesienią należy nie poddawać się mimo mało zachęcającej pogody. Trening jest w tym okresie niezwykle ważny ponieważ to własnie jesienią czyha na nas najwięcej pokus. Jemy więcej, częstszym środkiem transportu jest samochód. Tak więc aby nie rozleniwić się zanadto tej jesieni, czas wziąć się do pracy i rozpocząć jesienny trening! Mamy swoje sposoby na pozbycie się lenistwa.

(foto:biurokarier.pwszplock.pl

Okres jesienno zimowy jest okresem, w którym staramy się utrzymać formę biegając w bardzo wolnym tempie, przy czym trasa znacznie się wydłuża, może być nawet o 10% dłuższa niż przeciętny długi trening latem. Aby wzmocnić inne partie mięśni oraz poprawić sprawność fizyczną staramy się uprawiać dyscypliny wytrzymałościowe, między innymi pływanie czy jazda rowerem. Trening można także urozmaicić przebywając częściej na siłowni czy korzystając z dobrodziejstw jakie zapewniają nam kluby fitness.

 

(foto:www.stepbystepfitness.pl)

W okresie zimowym, gdy już spadnie śnieg, mamy niepowtarzalną możliwość wyskoczenia na narty biegowe, co jest znakomita alternatywą dla biegaczy zimą. Bieganie na nartach przyczynia się znacznie do wcmocnienia górnej partii mięśni, gdyż ręcę i cały tułów muszą mocniej pracować aby odpychać się kijkami. Poza tym odciążamy w pewnym stopniu stawy, które nie są tak narażone od ciągłych uderzeń
jak w tradycyjnym bieganiu. Ponadto mięsnie nóg pracują cały czas podczas zjazdów i podjazdów.

Natomiast wybierając pływanie polepszamy nasz układ wydechowy, krążeniowy, poszerzają nam się płuca, ponownie wzmacniamy górne partie tułowia, nabywamy umiejętnmość równego, systematycznego oddychania. Również w tym sporcie pozwalamy odpocząć stawom po letnich zmaganiach.

Wybierając się raz w tygodniu do fitnes clubu na ćwiczenia aerobiku, bedziemy mieli wrażenie, że nasze mięśnie nabierają nowych sił. Nie obejdzie się naturalnie bez obolałych mięśni na początku, to jednak świadczy o zaletach idących z uprawiania sportu i jest dowodem, że i te ćwiczenia są dla nas dobrym motorem rozwoju w tym okresie.