V Jubileuszowy Maraton w Jastrowiu okiem organizatora

obrazek_news

Jastrowie to niewielka miejscowość w północnej Wielkopolsce, w której biegowo dużo się dzieje. Oprócz dobrze już znanego amatorom truchtania majowego Biegu o Uśmiech Dziecka wraz z Mistrzostwami Par Małżeńskich, do kalendarza na stałe wpisał się już Maraton Jastrowski organizowany niewielkimi środkami przez grupę pasjonatów. Wśród nich pierwsze skrzypce gra pomysłodawca tego wydarzenia – Dariusz Mańkowski, zwany przez przyjaciół „Mańkiem”.

Maraton w 2009 roku miał stanowić dobrą okazję do świętowania nie byle jakiego jubileuszu – setnego występu na królewskim dystansie. Szczęśliwy maratończyk liczył jednak po cichu, że impreza zatoczy szersze koło i będzie okazja do cyklicznych spotkań w co prawda małym, ale wyjątkowym gronie. Wyjątkowym, bo złożonym z samych zapaleńców, którym niestraszna jest dość trudna trasa, prowadząca w większości przez okoliczne lasy i pola. „To prawda, że łatwa nie jest, ale daje satysfakcję z jej ukończenia” – mówi Maniek.

Nie ma tu „potęgi tłumu”, towarzyszącej wielkim maratonom, jest za to wspólne pokonanie pierwszej dychy, po której następuje dopiero faktyczny wyścig.

Jak podkreśla Maniek, najbardziej cieszy go to, że mimo braku bogatych pakietów startowych, niełatwej trasy i terminu niekiedy kolidującego z największymi biegami w kraju, zawsze może liczyć na stałą ekipę, która na pewno się pojawi i – co ważne – która co roku jest coraz liczniejsza. „To właśnie ta koleżeńska atmosfera powoduje, że kto raz tu był, co roku do nas powraca”- dodaje.

Wyniki, rekordy życiowe i pokonywanie własnych słabości są oczywiście ważne, ale grają raczej rolę drugoplanową. Za pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji OPEN zawodnicy i zawodniczki otrzymują puchary. Są też upominki dla najstarszego i najmłodszego uczestnika maratonu. Warto dodać, że ci, którzy nie czują się jeszcze na siłach, aby zmierzyć się z maratonem, mogą wystartować w biegu na dystansie 21 km.

Na co jeszcze mogą liczyć ci, którzy 23 marca zdecydują się przyjechać do Jastrowia? „Zapewniamy specjalnie odlewany okolicznościowy medal, smaczny obiad i miłą atmosferę towarzyskiego spotkania – wylicza Maniek. – Pozdrawiam i oczywiście serdecznie zapraszam na start!”

zdjęcia: Organizator Biegu

Maraton Jastrowski odbędzie się 23 marca.

Zgłoszenia przyjmowne w dniu zawodów. Wcześniejsze zgłoszenia: maniek.maraton@wp.pl lub pod numerem telefonu 888620669.

Opłata startowa wynosi 40 zł.

Powrót