Wszystkie drogi prowadzą do Wrocławia

obrazek_news

12 września 2010 roku wszystkie drogi maratończyków zmierzały do Wrocławia, gdzie odbył się 28. HASCO-LEK Wrocław Maraton. Wzięło w nim udział ponad 2 tysiące zawodników i zawodniczek z kraju i zagranicy. Obok Poznania, Warszawy i Krakowa Wrocław wyrasta na „czwartą maratońską stolicę Polski” z przekroczoną magiczną liczbą dwóch tysięcy startujących.

Do swojego biegu maratończycy wystartowali punktualnie o godzinie 9:00 z terenów Stadionu Olimpijskiego. Starterem był nie kto inny, jak prezydent miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Od samego początku  zaatakowali faworycie biegu:  dwaj reprezentanci Kenii, dwaj Etiopczycy i jedyny w tym gronie reprezentant – Przemysław Rojewski. Do 30 km grupa biegła razem i dopiero po minięciu tabliczki oznaczającej blisko dwie trzecie dystansu zaatakował Kenijczyk Sammy Kemeli Limo. Jak się okazało na mecie, atak był skuteczny i reprezentant Kenii wygrał 28. Edycję wrocławskiego maratonu z czasem 2:16:15. Niespełna trzy minuty za zwycięzcą linię mety minął jego rodak Peter Chepkony z czasem 02:18:58. O miłą niespodziankę postarał się postarał się Przemek Rojewski, zajmując trzecie miejsce z doskonałym czasem 2:19:06. Również wśród kobiet trwała europejsko-afrykańska rywalizacja o palmę pierwszeństwa we wrocławskim maratonie. Zwyciężczynią została reprezentantka Etiopii Asrat Kebede Addis z Addis Abebby, uzyskując czas 02:40:51. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentantka Polski Ewą Brych-Pająk z czasem 02:46:13, a trzecie kolejna przedstawicielka Czarnego Lądu – Etiopka Senait Getachew Haylu z czasem 02:49:41.

Uzyskiwaniu dobrych rezultatów sprzyjała bardzo dobra pogoda, wspaniała atmosfera na trasie tak wśród biegaczy, jak i bardzo licznych kibiców. Organizacja maratonu może być przykładem dla innych miast, chcących zorganizować tego typu imprezę sportową lub podnieść na wyższy poziom już organizowane.  Ciekawostką historyczną jest fakt, iż 28 HASCO-LEK Wrocław Maraton odbył się dokładnie (z dokładnością do 1 dnia) w 2500 lat po historycznej Bitwie pod Maratonem. Następna okazja na świętowanie tak okrągłej rocznicy za pięćset lat, ale tego my już raczej nie doczekamy.

Nowością na 28. HASCO-LEK Wrocław Maratonie był możliwość śledzenia rywalizacji na żywo w Internecie. Było to możliwe dzięki inicjatywie Marka Jaroszewskiego gorącego propagatora amatorskiego biegania, oraz portalu internetowego dla biegaczy 4RUN. Była to już druga tego typu relacja po półmaratonie w Pile. Serdecznie zapraszamy na portal do obejrzenia relacji z Wrocławia.

Powrót