Przekazuję jak w bezpieczny sposób osiągnąć mistrzostwo każdego dnia: wicemistrz Polski w Maratonie.

Smukła sylwetka, jędrne i sprężyste ciało oraz doskonała kondycja to argumenty, które zdecydowanie przemawiają za wprowadzeniem do swojego życia aktywności fizycznej. A jednak sport przynosi nie tylko mnóstwo korzyści dla ciała, ale również dla umysłu. W jaki sposób wysiłek fizyczny wpływa na naszą psychikę?

Sport, czyli sposób na dobry nastrój

Kiedy rozpoczynamy swoją przygodę ze sportem, często skupiamy się na jego korzystnym wpływie na nasz wygląd fizyczny. A jednak regularne treningi to coś znacznie więcej niż skuteczny sposób na piękną sylwetkę. Wysiłek sprawia, że jesteśmy nie tylko w lepszej kondycji fizycznej, ale również i psychicznej.

Jak się okazuje, już 30 minut ćwiczeń znacząco wpływa na nasze lepsze samopoczucie i zmniejsza negatywne skutki stresu. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wysiłku fizycznego wzmaga się produkcja hormonów szczęścia. Co więcej, poziom endorfin wzrasta w trakcie wykonywania każdej aktywności – zarówno w czasie biegania, pływania, ćwiczeń aerobowych czy też treningów EMS. Te ostatnie, z roku na rok, stają się coraz częściej wybieraną formą aktywności – ich zdecydowane zalety to krótki czas trwania i szybkie efekty. Kolejnym plusem metody elektrostymulacji mięśniowej jest również to, że wszystkie ćwiczenia są dobierane indywidualnie do osoby trenującej i odbywają się pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego. To właśnie m.in. dzięki temu są one w pełni bezpieczne oraz o wiele skuteczniejsze niż tradycyjne treningi na siłowni.

A w jaki sposób wysiłek fizyczny, taki jak np. trening EMS, wpływa na nasz stan psychiczny? Dlaczego sport to doskonały pogromca stresu i negatywnych nastrojów? Dowiedz się, jakie korzyści dla Twojego umysłu niosą za sobą regularne ćwiczenia.

Lepsza jakość snu

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. jego odpowiednia ilość i jakość działają korzystnie na system immunologiczny. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wyspany organizm o wiele skuteczniej broni się przed wszelkimi infekcjami oraz znacznie szybciej się regeneruje.

Najlepszy sen to ten między 23 a 6 rano, a zalecana ilość snu na dobę wynosi około 8 godzin. Kiedy sen jest krótki i płytki, organizm staje się wyraźnie osłabiony. Co więcej, maleje libido oraz zostaje zakłócona produkcja testosteronu i estrogenu.

Na szczęście ćwiczenia fizyczne doskonale wpływają na jakość snu. Przede wszystkim regulują cyrkulację krwi, dotleniają organizm, zwiększają temperaturę ciała oraz wpływają na wydzielanie przez mózg hormonów szczęścia. To właśnie w wyniku pobudzenia wywołanego wysiłkiem minimalizujemy ryzyko bezsenności i niewyspania. W efekcie organizm jest bardziej wypoczęty, a my mamy lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

Większa aktywność umysłowa

Regularnie uprawiany sport sprawia, że mózg jest stale dotleniany i odżywiany. W efekcie mózg jest o wiele bardziej wydajny i pracuje znacznie szybciej, co przekłada się na lepszą zdolność zapamiętywania. Wówczas nasila się proces tworzenia nowych komórek nerwowych, zwany neurogenezą. Mechanizm ten przede wszystkim zachodzi w hipokampie, czyli inaczej strukturze odpowiedzialnej za pamięć. W rezultacie sport sprawia, że zwiększają się zasoby naszej pamięci oraz obniża się poziom kortyzolu – hormonu stresu.

To jednak nie wszystko, bo wysiłek fizyczny to również świetny sposób na lepszą koncentrację. Dzięki ćwiczeniom, skupiamy całą swoją uwagę na pracy ciała, a to przekłada się na pełną koncentrację przy wykonywaniu innych codziennych czynności. Warto również wiedzieć, że w trakcie uprawiania sportu wyciszamy swój umysł i wyłączamy się na inne bodźce. Takie warunki zdecydowanie sprzyjają lepszej pracy naszego umysłu.

Lekarstwo na stres

Wysiłek fizyczny ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Nie przez przypadek mówi się, że sport to doskonały lek na zły nastrój oraz depresję. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wykonywania aktywności fizycznej dochodzi do wzmożonej produkcji hormonów szczęścia – endorfin, serotoniny oraz dopaminy. Co ciekawe, już jednorazowy wysiłek prowadzi do obniżenia negatywnych stanów emocjonalnych, takich jak niepokój, smutek czy przygnębienie. Regularne uprawianie sportu to doskonały sposób na odcięcie się od codziennych problemów, a co za tym idzie – również zminimalizowanie negatywnych skutków stresu.

Redukcja zmęczenia

Brakuje Ci siły na trening po intensywnym dniu w pracy, a każdą rezygnację z ćwiczeń tłumaczysz swoim zmęczeniem? Paradoksalnie, to właśnie dzięki aktywności fizycznej odzyskujemy energię i mamy znacznie więcej siły na podjęcie nowych zadań.  Ćwiczenia sprawiają, że stajemy się znacznie mniej ospali i zapominamy o uczuciu znużenia. W efekcie jesteśmy bardziej produktywni, a nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie.

Pewność siebie

Regularne treningi sprawiają, że wzrasta nasza atrakcyjność fizyczna. Ćwiczenia odmieniają jednak nie tylko ciało, ale również i umysł. Kiedy zauważamy ich pierwsze efekty, czujemy się znacznie lepiej w swoim ciele, co zdecydowanie ma przełożenie na naszą pewność siebie. W ten sposób jesteśmy bardziej otwarci na innych ludzi, towarzyszy nam dobry humor oraz znacznie chętniej podejmujemy nowe wyzwania.

Sport lekarstwem na wszystko

Jak się okazuje, motywacji do regularnego uprawiania sportu może być wiele. Biorąc pod uwagę, jak dużo korzyści niesie za sobą aktywność fizyczna, tym bardziej warto poświęcić swój czas na ćwiczenia. Przeznaczenie 30 minut na trening, np. metodą EMS, to naprawdę niewiele w porównaniu do efektów, jakie osiągniemy. Poznaj ceny treningu EMS i jego przewagi nad innymi formami aktywności fizycznej.

  • Andrzej Andrew Duks

    A gdzie wątek zdrowotny? Z jednej strony oklepany slogan „Przez sport do kalectwa”, pewnie kontuzje i u wolno-biegaczy się zdarzają, a z drugiej wiele pozytywów, np. na sobie doświadczyłem sporej ok. 12kg redukcji niepotrzebnej masy a co najważniejsze pozbyłem się nadciśnienia. Po latach codziennego brania piguł na jego redukcję, wystarczyły 4 lata regularnego, ok.40-50km tygodniowego biegania i ciśnienie, w wieku bliżej 60tki, wróciło do książkowej normy! O wydolności organizmu nawet nie wspomnę.