Startuje w triathlonie i biegach ekstremalnych. Od najmłodszych lat związany z dziennikarstwem i sportem. Studiował Dziennikarstwo spec. foto na UW,...

W materiałach, testach i opiniach dotyczących pulsometrów zawsze irytowała mnie niska rzetelność. Sprzęt, który umożliwia monitorowanie biegu, jazdy na rowerze i pływania, często traktowany jest pobieżnie.

Tom Tom Runner 2 tryb nocny podświetlenie night light

Na zasadzie „ja nie pływam, ale ten pulsometr ma taką możliwość”. Dla mnie już na wstępie jest to znak, że w materiale nie znajdę informacji, których szukam. Że został przygotowany po łebkach, a wszystkie funkcjonalności nie zostały sprawdzone. I autor jeszcze się do tego przyznaje…

Tutaj tak nie będzie.

Część 1: Tom Tom Runner 2 Cardio+ Music: biega, pływa, pedałuje

13654188_10209485822523881_153259432663026238_n

Trenuję triathlon. Do tej pory miałem problem z zapisywaniem i gromadzeniem informacji, statystyk ze swoich treningów. Nawet nie po to żeby zabijać się o wyniki czy rywalizować ze znajomymi (co ma swój smaczek), ale po to żeby wiedzieć czy wyrabiam normę, nie popaść w rutynę czy wreszcie nie rozleniwić się.

triathlon w polsce

Od lat korzystam z Nike+, która dla moich potrzeb jest najlepszą aplikacją biegową. Niestety tylko biegową. Endomondo nie przypadło mi do gustu, poza tym od dobrego roku nie zabieram telefonu na treningi. Każdy zbędny balast mnie denerwuje i wybija z rytmu. O ile doceniam i śledzę wszystkie nowe rozwiązania, o tyle sam na treningach korzystam z nich okazjonalnie. W sporcie lubię minimalizm.

pulsometr do triathlonu

Zagubiony w galaktyce (statystyce)

Do tej pory część informacji zbierałem tutaj:

13844284_10209658205273342_1710968211_o

Część statystyk rowerowych tutaj:

endomondo na telefonie

A część treningów kolarskich tu:

licznik rowerowy sigma kolarski

Sporo zapisków gromadziłem też w tym miejscu:

13838480_10209658308715928_57329254_o

A wszystko powyżej próbowałem zgromadzić w dzienniku na papierze:

dziennik treningowy biegowy triathlon

Efekt? Chaos! Po pierwsze nie zawsze mam na to czas, po drugie nie zawsze miałem przy sobie telefon, po trzecie nie tylko statystyką człowiek żyje i nie zawsze ma ochotę prowadzić dziennik pokładowy. I tak mogę wyliczać w nieskończoność.

Statystyki treningów w jednym miejscu

W autorskiej aplikacji MySport całość bardzo przejrzysta i prosta w nawigacji. Na głównym ekranie są: statystyki miesięczne
W autorskiej aplikacji MySports całość jest bardzo przejrzysta i prosta w nawigacji. Na głównym ekranie są: statystyki miesięczne, podsumowanie wszystkich treningów. I podział na karty – aktualnych treningów – cele – postępy.

Zupełnie nie rozpatrywałem go pod tym kątem, ale sprzętem, który zaprowadził porządek w moich statystykach i treningach (duchowy również!) jest Tom Tom Runner Cardio+ Music. Który na potrzeby tego materiału będę nazywał po prostu Tom Tomem, bo przyznacie, że wymyślili mu stanowczo zbyt długą i wprowadzającą chaos nazwę.

tom tom runner 2 cardio + music niebieski test opinia

Pomijając precyzję (i jej sporadyczne braki) czy drobne mankamenty związane z działaniem tego sprzętu, jest on doskonałym i niezastąpionym dziennikiem treningowym.

Treningi biegowe, kolarskie i pływackie w jednym miejscu: Tom Tom My Sports

Zaletą aplikacji jest prostota nawigacji. Nie jestem atakowany setką danych na jednym ekranie. Na głównym macie: 1. dane miesięczne 2. statystyki wszystkich odbytych treningów. W każdą sekcję można kliknąć i rozwinąć szczegóły. Tutaj pdogląd jak wygląda ekran po wybraniu konkretnego treningu.

Wszystkie treningi zapisują się w zegarku. W momencie kiedy podłączycie go do komputera, automatycznie synchronizują się z autorską aplikacją Tom Tom My Sports.

Ładowanie może odbywać się przez podłączenie do komputera lub ładowarki sieciowej (ale tylko jeśli masz swoją własną USB). Niestety nie ma innej możliwości ładowania sprzętu niż za pomocą dedykowanej ładowarki. Dla mnie to wada, bo zawsze i wszędzie trzeba ją ze sobą wozić. Ale u innych producentów jest identycznie.
Ładowanie może odbywać się przez podłączenie do komputera lub kablem USB do ładowarki sieciowej (ale tylko jeśli masz swoją własną, producent nie dołącza sieciówki). Niestety nie ma innej możliwości ładowania sprzętu niż za pomocą dedykowanej ładowarki. Dla mnie to wada, bo zawsze i wszędzie trzeba ją ze sobą wozić. I kilka razy zostałem w lesie, z rozładowanym pulsometrem. Ale u innych producentów jest identycznie.

Całość jest tak czytelna i przejrzysta, że łatwo jest śledzić swoje postępy i to co do tej pory sprawiało mi problem – ilość godzin poświęconą na trening w danym tygodniu/miesiącu. Graficzna forma zasługuje na dużą pochwałę i jest dodatkową zaletą przy wyborze sprzętu. Wsparcie producenta to nieodłączony element, który powinniście brać pod uwagę przy zakupie pulsometru.

Na ekranie głównym aplikacji MySport, zawsze wyświetlają się statystyki wszystkich aktywności. Zsumowane.
Na ekranie głównym aplikacji My Sports, zawsze wyświetlają się statystyki wszystkich aktywności. Zsumowane.

 

Po przełączeniu ekranu głównego możecie także śledzić postępy swoich treningów, miesiąc do miesiąca i rok do roku.
Po przełączeniu ekranu głównego możecie także śledzić postępy swoich treningów, miesiąc do miesiąca i rok do roku.

Czy jest wygodny?

Tom Tom Runner 2 Cardio+Music Opinia cena zdjęcia

Jeśli chodzi o to jak leży na ręku, to tutaj choćbym bardzo chciał, nie jestem w stanie napisać nic innego jak: jest bardzo dobrze. Gumowany materiał, precyzja zapięcia i bliskie odległości między dziurkami, sprawiają, że każdy znajdzie idealne ułożenie. Nie da się go przez przypadek zgubić, na rozpięcie trzeba poświęcić odrobinę uwagi, tutaj duży plus. Nie zgubiłem go podczas tzw. pralki. Czyli startu pływackiego w triathlonie, gdzie morze ludzkich ciał przypomina stado piranii. Jest ostra walka i przepychanie, łatwo w takich warunkach zgubić sprzęt.

Tom Tom Runner 2 Cardio+Music Opinia cena zdjęcia

Runner 2 nie jest ani za lekki ani za ciężki. Ważyłem go (z paskiem) i wyszło 51 gramów Dla odniesienia – przeciętny telefon waży 130-150 gramów. Zostaje jedynie kwestia tego, czy jesteście przyzwyczajeni do noszenia jakiegokolwiek zegarka. Dobry zegarek/pulsometr to taki, który zakładasz na rękę i staje się integralną częścią Ciebie = nie myślisz o nim. Nie zsuwa się i nie przeszkadza. Tom Tom właśnie taki jest.

Tom Tom Runner 2 Cardio+Music Opinia cena zdjęcia

Ja i tak zawsze trenowałem w swoim niezniszczalnym G-Shocku, więc Tom Tom na ręku absolutnie w niczym mi nie przeszkadza i nie rozprasza. A prowadzi za mnie całą statystykę i zastępuje pięć pozycji, o których wspomniałem wcześniej. Co w krótkiej drodze prowadzi do zwiększenia efektywności treningów. I nie zawracania sobie głowy tysiącem dodatków, w myśl zasady „wystarczy jeden solidny sprzęt zamiast kilku przeciętnych”. Na ile solidny jest Tom Tom Runner 2 Cardio + Music (i znowu ta długa nazwa)?

Tom Tom Runner 2 Cardio+Music Opinia cena zdjęcia

Potrzebuję chwili żeby to dobrze sprawdzić. Jak długo wytrzymuje bateria, czy sygnał GPS nie zawodzi, czy wreszcie na ile skutecznie działa połączenie Bluetooth? O muzycznych wrażeniach, wbudowanym pomiarze pulsu (baaaardzo wygodne i dokładne) i o tym dlaczego Tom Tom jest narzędziem uniwersalnym – już wkrótce w części drugiej.

Czy są tu jakieś wady? Póki co nie rozumiem dlaczego nie można go wyłączyć i nieużywany ciągnie baterię. Co prawda w stanie czuwania zużywa mało energii (producent podaje, że Runner 2 Cardio + Music jest w stanie leżakować przez miesiąc). Ale ja wolałbym samodzielnie o tym zadecydować. Mimo wszystko taki tryb pracy wymusza częstsze ładowanie i nie jest specjalnie ekonomiczny. W czasach kiedy wszystko jest „eco”, nieco mnie to dziwi. Jeśli używasz go jako zegarka na co dzień – wtedy nie ma z tym problemu. Jeśli ma służyć do treningów – jest to wada.