Startuje w triathlonie i biegach ekstremalnych. Od najmłodszych lat związany z dziennikarstwem i sportem. Studiował Dziennikarstwo spec. foto na UW,...

Nowy program, w którym pokażemy Wam krok po kroku, jak zacząć przygodę z triathlonem. Na własnej skórze, zaczynając od zera, dzięki współpracy z polską marką Romet (rower), biegową marką Brooks i Scott (pływanie) stworzymy kompletny poradnik. ABC Triathlonu.

zostań od zera grafika bez logo

Zostań Triathlonistą od zera: o co chodzi?

To nasz nowy program/poradnik, w którym na własnej skórze przekonam się, co to znaczy triathlon. Podejście celowo jest amatorskie, ponieważ swoje działania kierujemy do wszystkich, którzy chcieliby zacząć, lub dopiero zaczynają przygodę z tym sportem. Stworzę dla Was zbiór niezbędnych porad, zebranych w jednym miejscu. Szukając informacji na ten temat, znajdowałem je rozsiane w różnych zakamarkach internetu. Pomyślałem, dlaczego nie stworzyć rzetelnych informacji samodzielnie? Każdy krok musiałem i muszę przebrnąć osobiście, często ucząc się na błędach. A Wam pokażę jak ich uniknąć. Jak dobrać sprzęt, jak nie przepłacić i jak nie zrazić się do startu. Znajdziecie tutaj elementarz nie tyle triathlonisty (bo takie sformułowanie na początkowym etapie przygody może obrazić profesjonalistów), co sportowca amatora, który chce spróbować przygody z tym sportem.

Skąd biorę informacje?

O ile cały program przebrnę samodzielnie, o tyle dostarczane dla Was informacje muszą być rzetelne. Jak tego dokonam?

Dzięki wsparciu redakcyjnemu 4RUN

Dzięki wsparciu polskiej firmy Romet. Która pomoże w doborze profesjonalnego roweru szosowego, który może być używany przez początkującego i średnio-zaawansowanego triathlonistę. W tym wypadku padło na model Romet Huragan 3, który jest następcą legendarnych, polskich rowerów szosowych. W przystępnej w świecie kolarstwa cenie.

romet huragan 3

Dzięki wsparciu biegowym marki Brooks Running, która zadba o odpowiedni dobór butów do treningu i startu w Triathlonie.

brooks buty

Dzięki wsparciu marki Scott, która zadba o strój startowy dla triathlonisty, jego dobór i merytoryczne porady.

DSC_1352

Dzięki temu, że samodzielnie obserwuję środowisko triathlonowe od kilku lat, ale o tym dalej

Kim jestem?

Sportowcem amatorem, który z każdym ze sportów miał do czynienia oddzielnie, ale nigdy nie łączył ich w całość. Pływam, biegam, jeżdżę na rowerze, ale nigdy w wydaniu triathlonowym. Kategoria wiekowa? 25+

życie (22)

Jaka jest moja przewaga?

IMAG1582

Pływam (nieskromnie napiszę, że naprawdę bardzo dobrze) od 5 roku życia. Biegam od wielu lat, startowałem w różnych zawodach. Jeśli chodzi o rower, to jak najbardziej, ale nie w wydaniu szosowym. Moim naturalnym środowiskiem był zawsze las, błoto i nieprzetarte szlaki. Do tego triathlon stał się u mnie sportem rodzinnym. Startują też znajomi, a ja miałem do czynienia ze startem w sztafecie. Dodatkowo obserwuję ten sport dziennikarskim okiem i widzę jak wielki rozkwit przeżywa. Uczestniczyłem medialnie w zawodach różnej rangi (i na różnych dystansach) na terenie całej Polski.

1439057413420

Jaka będzie trudność?

Jestem krótkodystansowcem. Owszem zawsze byłem szybki w bieganiu, ale raczej na bieżni. Zawsze byłem szybki w wodzie, miałem młodzieżowe sukcesy w zawodach, ale również na krótkim dystansie. Nigdy nie miałem do czynienia z kolarstwem. Chyba, że na ekranie telewizora. Problemów jest cała masa, ale każdy z Was zaczynając swoją przygodę z triathlonem, również się z nimi spotka. W większym lub mniejszym stopniu. Ten poradnik powstaje po to, aby ich uniknąć. Lub przynajmniej ograniczyć do minimum. Na przykładzie własnych błędów, zebranych porad i dzięki wsparciu partnerów, dostarczę Wam ABC Triathlonu, które musicie przebrnąć.

Partnerzy

1.Romet

proejkt tri zostań z logo

Polska firma z tradycjami, która jest naszym partnerem kolarskim. Sprzęt, który będzie uczestniczył w programie to nowy model Romet Huragan 3.0 (2016). Wywodzący się tradycji kolarskich tej marki. Dawne Jaguary i Huragany są nadal bardzo cenione. Jaguarami jeździły polskie ekipy zawodnicze i kluby kolarskie, nawet Ryszard Szurkowski w swoich pierwszych Wyścigach Pokoju w końcu lat 60. Wybrany model będzie służył do treningu i do startów w triathlonie. Napiszę, który model roweru do triathlonu wybrać. I dlaczego. Na jego przykładzie przebrniemy też przez dobór niezbędnego sprzętu, od pedałów aż po kask. I przekonamy się, który sprzęt jest na początku zbędny.

Romet Huragan jest dostępny w pięciu wersjach:

– 1.0

– 2.0

– 3.0

– 4.0

– 5.0

Dopasowanych do Waszych możliwości finansowych i potrzeb. My zaczynamy z modelem ze środka stawki, czyli:

Romet Huragan 3.0 (2016)

DSC_1346

Rower odebraliśmy dzięki uprzejmości warszawskiego dystrybutora tej marki, firmy T-Bike na Ursynowie. Tam też została dokonana pierwsza regulacja. Indywidualne, a nie marketowe podejście, to jest właśnie to, czego musicie szukać stawiając pierwsze kroki. Bo choćby nie wiem ile poradników przeczytacie, to nic nie zastąpi wiedzy prawdziwego specjalisty.

DSC_1344 (2)

ResizedImage600539-DSC1338

DSC_1360

DSC_1364

A jak widać na przykładzie naszego sprzętu, nie oznacza to wcale większych wydatków. Podstawowy model Huragan 1.0, to wydatek rzędu 2899 zł. Podstawowa stawka za amatorski sprzęt. Robiąc przegląd rynku, dokładnie prześledziłem ceny rowerów (również używanych) i oferta polskiego Rometa wypada naprawdę bardzo dobrze.

DSC_1357

Kilka słów wstępu o modelu Huragan 3.0

Więcej przeczytacie w teście tego modelu, ale należy mu się kilka słów wstępu. Huragan 3.0 na rok 2016 to aluminiowa konstrukcja, uzupełniona o karbonowy widelec. Całość waży 9 kilogramów. 20 biegowa wersja to autorski projekt Polaków, w moim przypadku w rozmiarze 56 (dostępne są 4 rozmiary ramy). Ponieważ całość traktujemy okiem amatora, to na tym etapie nie będę Was atakował szczegółową specyfikacją techniczną. Na tym skupimy się w dalszej części materiału.

2. Brooks Running

brooks buty

Techniczny partner w dziedzinie butów do biegania. Specjalistyczna, amerykańska marka stricte biegowa. Dostarczy porad niezbędnych w doborze butów do triathlonu. Do treningu i  do startu.

3. Scott

Bez tytułu

Stroje i pianki do triathlonu. Na ich przykładzie sprawdzimy ile trzeba wydać. A może lepiej w początkowej fazie wypożyczyć sprzęt?

Gdzie będę startował?

Docelowo zamierzam zaliczyć kilka startów w tym sezonie. Zaczynam przygodę od najpopularniejszego dystansu w Polsce:

¼ Ironman dystanse:

  1. 950 metrów pływania
  2. 45 kilometrów na rowerze
  3. 10,55 kilometrów biegania

Dwa główne starty, do których będę się przygotowywał i na przykładach, których będę opisywał swoje sukcesy (i porażki!) to:

  1. Triathlon Charzykowy (w ramach cyklu Enea Tri Tour): 11-12 czerwca 2016
  2. Triathlon Przechlewo (ubiegłoroczny organizator Mistrzostw Polski): 3-4 września 2016

W kolejnych częściach materiału wkrótce znajdziecie poradniki, jak dobrać sprzęt, jak nie przepłacić, na co zwrócić uwagę zaczynając swoją przygodę z triathlonem. Na przykładzie własnych popełnionych błędów, poniesionych porażek, pomogę Wam zacząć przygodę z tym genialnym (a niełatwym) sportem.

IMAG2600_1