Zwali z nóg nawet herosa – zapalenie ścięgna Achillesa

obrazek_news

O bólu związanym z zapaleniem ścięgna Achillesa wielu biegaczy mogłoby napisać tomy. Niestety, z uwagi na jego kluczowe znaczenie w procesie poruszania się, ten rodzaj kontuzji jest jednym z najczęstszych i co tu kryć – bardzo bolesnym.

Ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki z tylną częścią pięty. Mięśnie te (płaszczkowaty i brzuchaty łydki) podczas skurczu pociągają za ścięgno powodując podeszwowe zgięcie w stawie skokowym. Jego nazwa wywodzi się  od mitycznego greckiego bohatera, który podczas walki został ugodzony w piętę, stanowiącą jedyny słaby punkt w jego sprawnym ciele.

„Do tej nieprzyjemnej kontuzji dla sportowca dochodzi najczęściej w wyniku zbyt intensywnego treningu, co jest związane z przeciążeniem tkanek w obrębie narządu ruchu – zauważa dr Piotr Wilkosz, fizjoterapeuta z Piły. – Często obserwujemy obrzęk okolicy ścięgna Achillesa, natomiast ból prowokowany jest w czasie lub bezpośrednio po obciążeniu.”

Ścięgno Achillesa zwane jest również ścięgnem piętowym

Wśród wielu przyczyn wystąpienia tego stanu wymienia się: słabą elastyczność łydki, nadmierną pronację lub supinację (wysokie wysklepienie), źle dobrane lub zużyte buty, stałe ocieranie tylnej części buta o ścięgno, bieganie na bardzo miękkich nawierzchniach (np. piasek),  przetrenowanie, zbyt mocne rozciąganie.

Początkowo zapalenie ma charakter ostry. Towarzyszy mu ból i charakterystyczne „trzeszczenie” w trakcie ruchów stopy. Absolutnie nie należy próbować „przechodzić” tego stanu, ponieważ może dojść do przekształcenia się schorzenia w trudniejszy do wyleczenia stan przewlekły.

„Warto podkreślić, iż oba stany wymagają odmiennego postępowania, dlatego bardzo istotny jest wywiad i badanie pacjenta, w tym również odtworzenie mechanizmu powstania urazu – podkreśla dr Wilkosz. – Z zakresu zabiegów fizykoterapeutycznych polecałbym zastosowanie laseroterapii, magnetoterapii, ultradźwięków oraz krioterapii. Efektywny będzie także wykonywany przez fizjoterapeutę głęboki masaż poprzeczny ścięgna Achillesa – z zastrzeżeniem, iż zastosowany zostanie w odpowiednim czasie licząc od pierwszych objawów kontuzji.”

Wyłączenie z treningów z powodu urazu stanowi dla prawdziwego biegacza bolączkę często większą niż sama kontuzja. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie stanom chorobowym, a także podjęcie w miarę szybkiej walki z nimi, gdy już wystąpią.

Ćwiczenia rozciągające przed biegiem to konieczność

Do najskuteczniejszych sposobów „obrony” należy:

– stosowanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających przed rozpoczęciem każdego treningu,
– zachowanie odpowiedniej ilości czasu potrzebnego na regenerację sił przed kolejnym treningiem,
– systematyczne zwiększanie intensywności i czasu trwania treningu, stopniowe wprowadzanie nowych ćwiczeń i elementów treningu.

zdjęcia/info: http://blogs.vembu.com, http://www.buzzle.com, http://3.bp.blogspot.com, http://www.medycynasportowa.pl

Powrót

  • Claudia Aguilera

    Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w całym ciele człowieka. Niestety, często dochodzi do jego urazu, powodując zapalenie. Objawia się to silnym bólem nad piętą, opuchlizną, a nawet sztywnością. Każdy krok wywołuje ból, a codzienne funkcjonowanie staje się dokuczliwe. Jednym z powodów powstawania tej dolegliwości jest nadmierna pronacja, czyli ruch stopy do wewnątrz. Idealną profilaktyką jest korzystanie z dynamicznych wkładek ortopedycznych. Moimi ulubionymi i sprawdzonymi są polskie wkładki FootWave, które zmniejszają obciążenie ścięgna Achillesa, a w przypadku już doznanej kontuzji przyspiesza proces regeneracji ścięgna. #ChodzenieBezBolu z
    https://pl.footwave.com