Orkisz – zapomniana skarbnica witamin

obrazek_news

Wiosna to dobry czas, aby na nowo przeanalizować swój codzienny jadłospis i wprowadzić do niego bardziej wartościowe produkty. To właśnie na wiosnę wielu początkujących biegaczy rozpoczyna bardziej regularne treningi i podejmuje zwiększony wysiłek w nadziei na zgubienie kilku nadprogramowych kilogramów.

Warto wówczas zwrócić uwagę na produkty jak najmniej nieprzetworzone i pełnoziarniste. Wśród nich prym wiedzie odsunięty swego czasu na dietetyczny margines gatunek pszenicy – orkisz. Czasy jego świetności przypadają na okres starożytności i średniowiecza, później wyparła go wydajniejsza w uprawie pszenica. Ponowny zwrot w kierunku ekologii powoduje jednak coraz większe zainteresowanie tą odmianą zboża.

Jego podstawową zaletą jest to, że w uprawie nie wymaga stosowania sztucznych nawozów, co więcej – uprawiany w ten sposób daje mniejszy plon. Z tego też powodu bardzo chętnie poszerzają o niego swój asortyment gospodarstwa ekologiczne.

http://etc.usf.edu

Nie każdy orkisz, co się nim mieni

W zalewającej nas fali podróbek, trudno uchronić się przed nimi także w dziedzinie żywności. Na rynku możemy czasami natknąć się na produkty „orkiszowe” wyprodukowane ze zboża będącego połączeniem orkiszu i zwykłej pszenicy. Aby nie dać się oszukać zawsze sprawdzajmy składy kupowanych produktów orkiszowych.

Uwaga! Nie wystarczy spojrzeć na certyfikat „bio” – to oznacza jedynie, że wyprodukowano go bez użycia nawozów sztucznych. Niestety, nie przesądza o fakcie, czy to co kupujemy, jest orkiszem.

Dlaczego to takie ważne? Orkisz w porównaniu z innymi zbożami posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników:

– 56% skrobi,

– 11,6% wartościowego białka,

– 2,7% tłuszczu 

– oraz nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływające na układ krążenia.

Zawiera również dużo witamin z grupy B oraz minerały takie jak: żelazo, potas, wapń i cynk. W jego składzie znajdziemy także tiocyanat, który wzmacnia system immunologiczny, działa antyalergicznie, zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych i stanów zapalnych w organizmie. Warto wspomnieć, że orkisz to jedno z najbogatszych

Panie z pewnością docenią także wysoką zawartość związków krzemowych, które korzystnie wpływają na kondycję włosów, paznokci i skóry.

Orkisz w diecie biegacza

„Spośród szerokiej gamy produktów zbożowych osobom aktywnym fizycznie, w tym biegaczom, polecam jak najczęściej wybierać produkty mało przetworzone i pełnoziarniste. Do takich z pewnością należy orkisz – mówi dietetyk, Radosław Bernat. – Pomaga on budować mięśnie, ma działanie krwiotwórcze i zapobiega zmniejszeniu wydolności organizmu. Dodatkowo po zjedzeniu produktów orkiszowych na długo mamy zapewnione uczucie nasycenia.”

http://gieldaspozywcza.pl

Jak jeść?

Orkisz zakupimy w sklepach z żywnością ekologiczną. Specjalne półki lub działy z taką żywnością są również w wielu supermarketach. Znajdziemy na nich:

– mąkę orkiszową,

– makaron orkiszowy,

– płatki,

– otręby,

– kasze,

– kawę,

– piwo.

A Wy jadacie czasem orkisz? Jeśli nie macie pomysłu, jak włączyć go do Waszej diety, zapraszamy do zainspirowania się przepisem:

MAZUREK ORKISZOWY Z TAHINĄ I MELASĄ

autor: Dorota Łapa, www.orkiszowepola.pl

By zrobić eko-mazurka wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię, pomyśleć o różnych „zdrowych” składnikach i skombinować niepowtarzalne ciasto słodkie w smaku, które wcale nie musi zawierać cukru:

.

Przygotowujemy ciasto jak na tartę – dość kruche i twarde.

Połączyć do 2 szklanek mąki orkiszowej pełnej z odrobiną kurkumy.

Następnie dodać uprzednio zmieszane: 1/4 szkl. słodu ryżowego, 1/2 szkl. oleju z pestek winogron

Zagnieść ciasto i włożyć na niedługi czas do zamrażalnika lub na godzinę do lodówki. Potem wysmarować olejem blaszkę i wyłożyć nią ciasto (łącznie z brzegami).

Piec ok. 30 min – tak, by było dość rumiane.

Gdy ostygnie wykładamy na niego masło sezamowe – tahini i smarujemy dokładnie. Z melasy buraczanej robimy wzorki lub kleksy, stroimy wedle uznania używając: płatków migdałów, rodzynek i innych ulubionych bakalii.

Uwaga! Można również przygotować ciasto bezglutenowe, jako bazy używając wówczas ciasta z kleiku ryżowego.

info: http://www.hildegarda.pl,

  • swiat orkiszu

    Spożywanie orkiszu jest bardzo zdrowe i polecane osobom z nietolerancją glutenu. Orkisz jest nie tylko smaczny, ale zawiera wiele witamin i mikroelementów, które korzystnie wpływają na organizm. A do tego dobrze działa na perystaltykę jelit.